W ramach 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 14.01.2018 r. w samo południe w Przasnyszu odbył się pierwszy bieg “Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy”.

Mimo mroźnej pogody impreza przyciągnęła liczną grupę biegaczy. Łącznie w zawodach wzięło udział 139 zawodników. Uczestnicy mieli do pokonania trasy o długości około 1 km lub 5 km. Krótsza trasa prowadziła wokół przasnyskiego rynku który należało okrążyć dwukrotnie. Dłuższa, licząca 5 km prowadziła ulicami całego miasta.

Znaczna część zawodników wzięła udział w dwóch biegach, traktując krótszy dystans jako rozgrzewkę. W zawodach nie liczył się czas pokonania trasy, najważniejszy był sam udział. W zawodach nie prowadzono pomiaru czasu. Uczestnicy biegli pod hasłem “policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy”. Najważniejsze było wsparcie akcji “Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.

Przed startem lek. med. Marcin Ujazdowski zapoznał zgromadzonych z problemami związanymi z chorobą jaką jest cukrzyca, przyczynami powstania i metodami leczenia.

Wszyscy zawodnicy po przekroczeniu linii mety otrzymali specjalnie wykonane medale pamiątkowe.


W biegu prowadzona była klasyfikacja w kilku kategoriach: najmłodszy, najstarszy, najciekawsze przebranie, najcięższy plecak, trasa przebiegnięta najdokładniej i “po łepkach”. Zwycięzcy wszystkich kategorii zostali wyróżnieni dyplomami, koszulkami i innymi drobnymi upominkami.

Najstarszym zawodnikiem biegu na 1 km był Jerzy Zieliński z Przasnysza, zaś biegu na 5 km – Lech Leszczyński z Przasnysza. Nagrodę w kategorii trasa przebiegnięta „po łepkach” otrzymali: Damian Urbaniak reprezentujący “Jednorożec robi co może” za 1 km oraz Marcin Tomczak z Ciechanowa za 5 km.

W kategorii najdokładniej przebiegnięta trasa najlepsi okazali się: Michał Michalski z Przasnysza w biegu na 5 km oraz najmłodsza zawodniczka w stawce na 1 km Julia Rutkowska z Przasnysza. Nagrodę dla najmłodszego zawodnika w biegu na 5 km otrzymał Adrian Krawczyk z Drążdżewo Kujawy za 5 km. Za najcięższy plecak wyróżniono jedną z wolontariuszek WOŚP – Adriannę Domańską z Przasnysza, która oprócz plecaka na trasę biegu zabrała puszkę WOŚP, by nawet na chwilę nie przerywać prowadzenia zbiórki.


Najtrudniejsze dla jurorów okazało się rozstrzygnięcie kategorii najciekawsze przebranie. Ostatecznie nagrody przyznano trójce zawodników: Łucji Jeznach z Jednorożec robi co może oraz Zuzannie i Mai Budniak z Władysławowa.

Wyróżnienia otrzymali również zawodnicy, którym hasło biegu: “policz się z cukrzycą” jest znane najlepiej. Osoby, które na co dzień zmagają się z tą chorobą a mimo to zdołali wziąć udział w biegu nagrodzono upominkami.


Na zakończenie wśród wszystkich zawodników rozlosowano drobne nagrody rzeczowe. Dla uczestników przygotowano również posiłek regeneracyjny w postacie grochówki oraz ciepłą herbatę i pączki.


Organizatorzy składają szczególne podziękowania za wsparcie i pomoc w organizacji biegu:
– Funkcjonariuszom Policji z Przasnysza;
– Ochotniczej Straży Pożarnej z Rostkowa;
– Ochotniczej Straży Pożarnej z Czernic Borowych;
– Ochotniczej Straży Pożarnej z Chorzel;
– Harcerzom z Hufca ZHP w Przasnyszu;
– Cukierni “Kaczorek”;
– Panu Lewandowskiemu za przygotowanie grochówki;
– Firmie Formela Kazimierz Maksymilian “Dom Chleba Piekarnia”;
– Firmie Studio Reklam – Michał Mocek;
– Panu Adamowi Kroszkiewiczowi;
oraz wszystkim uczestnikom za wsparcie akcji WOŚP.

Więcej zdjęć w zakładce GALERIA